Kalendáře jsou jedinečným dokladem literárního života, který však zůstával dlouho na okraji zájmu. Přesto šlo o nejrozšířenější publikace, které modelovaly vývoj společnosti a současně jej zpětně umožňují rekonstruovat a pochopit. Jestliže na přelomu 18. a 19. století nesly osvícenskou myšlenku a staly se nástrojem vzdělávání širokých vrstev společnosti, ve století 19. a zvláště za Bachova absolutismu byly jednou z mála tiskovin, které sloužily k šíření vlasteneckých myšlenek či jako nenahraditelný zdroj obživy pro česky píšící autory. I proto je právě 19. století zlatý věkem tohoto žánru.

Když se na něj na počátku 20. století zaměřil Karel Čapek jako na jeden z okrajů národní literatury, zastihl jej už na ústupu, a přece o něm vydal fascinované svědectví jako o žánru normotvorném, který ovlivňoval nejenom pohled a očekávání lidových (čtenářských) vrstev ve vztahu k literatuře, ale předjednával i fungování společenských mechanismů, dokládal rozvrstvování společnosti, její atomizaci i snahy o její sjednocení.

A stejně tak umožňuje postřehnout dobově specifické vnímání času, které bylo v kontrastu k dynamicky se proměňující moderní společnosti založeno na potřebě kontinuity, a tedy jistoty. Kalendář je tudíž žánrem antropologickým, je svědectvím o člověku jako o bytosti společenské.

Výstava na deseti panelech představuje české kalendáře ze sbírek Moravské zemské knihovny.

Kurátor a autor textů: doc. PhDr. Jaromír Kubíček, CSc.

Grafika: Mgr. Adam Kazmíř

Technická realizace a redakce: Bc. Jitka Matušková

Jazyková korektura: Bc. Eva Čechová

Místo konání přízemí, hlavní budova SVK PK,
Akce probíhá 7. 5. 2025, 8.00 – 20. 6. 2025, 19.00
Vstupné volné
Určené pro veřejnost