Itálie a Česká republika, dvě různé země, které ale mají společné jmenovatele. Podobná zákoutí i okamžiky každodenního života a počínání lidí zachycuje léta plzeňský rodák, fotograf a diplomat Pavel Kopp. Výstava podle jeho slov vzniká už čtyři desetiletí a vlastně stále ještě není zcela hotová.
V Itálii začal fotit během pracovního pobytu, do země se nesčetněkrát vrátil. „Mohl jsem tehdy pracovně cestovat po celé Itálii, a tak jsem nikdy nezapomněl vzít si sebou svoji Leicu a byl okouzlen tím, že ulice jsou zde nikdy nekončícím divadlem. Obdivoval jsem tu uvolněnost zdejších lidí, jejich chování a empatii, temperament, způsob hovoru, jak se objímali, pili svou kávu a živě diskutovali o všem, o lásce, o jídle, o fotbalu, nebo politice. Přitom problémů mají možná více než my, ale berou je jinak, tak nějak zlehýnka a veseleji,” říká autor zaměřující se na street photo.
„Postupně jsem rozšířil zájem o život v celé staré Praze a ty fotky se opět začaly řetězit do cyklů a já začal postupně objevovat jejich vnitřní souvislosti se svými staršími italskými fotkami. Pochopil jsem, že problémy a chování lidí v obou zemích jsou vlastně velmi podobné. Není také divu, vždyť kultura naší země vycházela i z antiky a italské renesance,“ dodává k výběru snímků.
Před čtyřmi lety věnoval Pavel Kopp Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje rukopis knihy Chvilky s Itálií Miroslava Horníčka vydané v roce 1988.
Vernisáž 1. 6. v 17:00
Ing. Pavel Kopp, CSc. *1940
Narodil se v Plzni, ale záhy se s rodiči přestěhoval do Prahy. Vystudoval ČVUT Praha, fakultu elektrotechnickou, se specializací rozhlas, film, televize. Pak pracoval jako pedagog, úředník v zahraničním obchodě a diplomat. Z toho osm let v Itálii, odkud pocházejí jeho vzdálení předkové. Od mládí se věnuje fotografování se zaměřením na street photo. Publikoval knihu Chvilky s Itálií (s Miroslavem Horníčkem, s doslovem Františka Nepila), která vyšla česky i italsky. Jeho fotografie doprovázely antologii italského básníka Sandra Penny Zvláštní radost žít (v překladu V. Janovice) a knihu básní Vladimíra Janovice Most alchymistů. Publikuje v českých i italských časopisech, např. v kulturních rubrikách celostátních deníků La Repubblica, Corriere della Sera, Il Messaggero aj. Uskutečnil přes třicet fotografických výstav doma i v zahraničí. V roce 2021 vydal životopis Toulky vlastní minulostí.
Místo konání | Smetanovy sady 2, přízemí |
---|---|
Akce probíhá | 1. 6. 2022, 17.00 – 31. 8. 2022, 12.00 |
Vstupné | volné |
Určené pro | veřejnost |