Po úspěchu série #plzeňskézločiny přichází Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje s novým debatním cyklem zaměřeným na oblíbený žánr true crime. Během pěti setkání, která proběhnou od ledna do května 2025, nabídneme hlubší pohled na tento fascinující fenomén prostřednictvím odborníků z různých profesí – historiků, novinářů, vyšetřovatelů, behaviorálních expertů i spisovatelů.

Diskuze se zaměří na různé aspekty žánru, jako je jeho role v literatuře, médiích nebo filmové a seriálové produkci. Budeme hledat odpovědi na otázky, proč nás příběhy skutečných zločinů tak přitahují, jakým způsobem ovlivňují veřejné mínění a zda jejich konzumace může mít i negativní dopady. Těšit se můžete na zajímavé hosty, kteří se podělí o své zkušenosti a nabídnou unikátní pohled na dané téma.

Program jednotlivých debat najdete níže – těšíme se na Vás!

Historie tuzemského zločinu – Radek Galaš | 15. ledna 2025

Galaš-foto

Historie kriminalistiky je plná zajímavých příběhů – od šokujících zločinů po průlomové vyšetřovací metody. Policejní historik Radek Galaš vás provede fascinujícími případy, které nejen formovaly dobovou kriminalistiku, ale také ovlivnily pohled na zločin v průběhu dějin. Jak se tyto kauzy vnímaly tehdy a co nám říkají dnes?

Ředitel Muzea Policie České republiky plk. v.v. Mgr. Radek Galaš (1967) se narodil v Chebu, vystudoval Střední průmyslovou školu v Příbrami a do roku 1989 pracoval v dolech. V letech 1990–2012 působil u policie, kde prošel řadou pozic, od základních útvarů až po policejní prezidium. Od roku 2012 je součástí týmu Muzea Policie ČR, kde od roku 2019 zastává funkci ředitele.

Je ženatý a pyšní se dvěma dcerami. Ve své profesní dráze se věnuje nejen vedení muzea, ale také tvorbě nášivek, odznaků a vyznamenání pro policii. Je spoluzakladatelem Konferencí policejních historiků a autorem či spoluautorem několika knih, mezi nimiž vyniká publikace věnující se osudům Otýlie Vranské.

17:30 | všeobecná studovna
Rezervace od 1. 1. 19:00 na plzenskavstupenka.cz.

Černá kronika – Martina Eretová a Martin Baláž | 12. února 2025

Eretová a Baláž-foto

Jak média ovlivňují vnímání kriminálních případů? A jak při jejich zpracování spolupracují s vyšetřovateli? Novinářka Martina Eretová a vyšetřovatel Martin Baláž, známý z případu metanolové aféry, představí zákulisí této náročné práce. Diskuze se zaměří na to, jak média formují obraz zločinů a co může přinést spolupráce novinářů a policie.

Martina Eretová vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Univerzitě Karlově. Pracovala jako televizní reportérka v Krimi zprávách pro TV Prima i pro publicistický týdeník 168 hodin na České televizi. Pro TV Prima natočila dokumentární série Bez lítosti a Za mřížemi a je také autorkou úspěšného podcastu. V roce 2023 debutovala s knihou Mýtoversum: Případ ambiciózního démona a nově vydala společně s Martinem Balážem knihu S povolením zatýkat, která mapuje nejzásadnější případy jeho policejní kariéry.

Martin Baláž pracoval u policie dvaatřicet let. Nejprve coby řadový policista, posléze jako kriminalista operativec a krizový policejní vyjednavač. V roce 2012 se mu podařilo rozplést metanolovou kauzu a odhalit, kdo jedovatý alkohol namíchal. Následně se přesunul do Prahy, kde vedl tým Tempus, řešící případy, které byly odloženy nebo jsou těsně před uplynutím promlčecí lhůty. Po odchodu do civilu v roce 2023 se věnuje psaní. Společně s Martinou Eretovou vydal knihu S povolením zatýkat, která mapuje jeho profesní dráhu a nejvýznamnější případy – nejen na metanolovou aféru, ale i dopadení pachatele útoku na tenistku Petru Kvitovou.

17:30 | všeobecná studovna
Rezervace od 29. 1. 19:00 na plzenskavstupenka.cz.

Proč nás přitahuje temnota – Andrej Drbohlav | 5. března 2025

Drbohlav-foto

Proč se zločinci rozhodnou překročit hranice zákona? Co se děje v mysli pachatele? A proč nás tolik přitahují příběhy o zločinech? Behaviorální psychopatolog Andrej Drbohlav se zaměří na psychologii pachatelů a nabídne vhled do jejich myšlení. Zároveň bude diskutovat, co nás na true crime tak láká a zda může být přílišná fascinace tímto žánrem i škodlivá.

Andrej Drbohlav je nejen autorem knižních bestsellerů o temnotě lidské duše, ale zejména etoped a terapeut, který se dlouhodobě zaměřuje na poruchy chování a disharmonický vývoj u dětí. Již několik let působí v Institutu behaviorálních studií (IBSARO) a Institutu dětské terapie (IBSTERA). Zde se specializuje na behaviorální a etopedické výchovné poradenství pro rodiče dětí s ADHD, problémovým vývojem chování a osobnosti. Pomáhá také v oblasti poruch chování, syndromu opozičního vzdoru a intermitentní explozivní poruchy.

17:30 | všeobecná studovna
Rezervace od 19. 2. 19:00 na plzenskavstupenka.cz.

True crime a literatura – Viktorín Šulc | 17. dubna 2025

Drbohlav-foto

Jak se v Česku vyvíjel žánr true crime a co ovlivnilo jeho podobu? Viktorín Šulc, autor, který stál u jeho počátků, představí klíčové momenty své tvorby i své spolupráce s významnými kriminalisty, jakým byl například legendární Jiří Markovič. Přiblíží také, jak zahraniční trendy formovaly českou scénu a co ho k tomuto žánru přivedlo.

Viktorín Šulc vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU, pracoval jako sportovní novinář. V 90. letech sportovní novinařinu opustil a začal se věnovat literatuře faktu s kriminálním podtextem. Spolu s plk. MUDr. Karlem Vomáčkou napsal knihu Doktore, vražda, jedeme!, na kterou navázal dalšími úspěšnými tituly i scenáristickou tvorbou. Pro Českou televizi napsal šest zfilmovaných scénářů a dalších pět pro seriál televize Nova Kriminálka Anděl.

Nejrozsáhlejším Šulcovým dílem je pentalogie Panoptikum sexuálních vražd, mapující 121 případů od první republiky do roku 2017. Výrazný úspěch zaznamenala i kniha Lovec přízraků, memoáry šéfa pražské mordparty Jiřího Markoviče, která se díky seriálu Metoda Markovič – Hojer stala v roce 2024 bestsellerem v žánru true crime.

Rezervace od 3. 4. v 19:00 na plzenskavstupenka.cz.

Kriminální příběhy na obrazovce – Jaroslav Hruška a Tomáš Feřtek | květen (termín bude upřesněn)

Drbohlav-foto

Příběhy o zločinech dnes patří mezi nejpopulárnější televizní žánry, ale jejich zpracování přináší řadu výzev. Scénáristé Jaroslav Hruška a Tomáš Feřtek poodhalí, jak se skutečné kriminální kauzy převádějí na obrazovky, co dělají proto, aby se vyhnuli adoraci zločinců, jak se řeší etické otázky i co je klíčem k tomu, aby tyto příběhy zaujaly diváky.

Jaroslav Hruška (1977, Praha) je scenárista a autor scénářů k minisériím Metoda Markovič: Hojer a Metoda Markovič: Straka.

Tomáš Feřtek, dramaturg a scenárista, pracoval v letech 1992 až 2007 jako reportér a šéfreportér týdeníku Reflex. Od roku 2007 působil ve vývoji televize Nova jako dramaturg při přípravě detektivního seriálu Kriminálka Anděl. S Českou televizí spolupracoval na přípravě tří sérií Případů 1. oddělení, návratu do kriminální historie v sérii Četníci z Luhačovic a minisérie Devadesátky. Jako dramaturg se podílel na seriálu Svět pod hlavou (Český lev za nejlepší dramatický seriál, 2018) a jako autor a scenárista (společně s Matějem Podzimkem a Michalem Reitlerem) na seriálu Ochránce (Cena české filmové kritiky 2021 v kategorii Mimo kino; Český lev za nejlepší dramatický seriál, 2021; Cena Trilobit 2022).

Rezervace 14 dní předem v 19:00 na plzenskavstupenka.cz.