Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje organizuje i v letošním roce Evropský den jazyků v Plzni.
Jeho cílem je motivovat studenty učit se cizí jazyk a informovat o možnostech cestování v Evropské unii a vyzkoušet si praktické znalosti a prezentovat kulturní rozmanitosti v Plzni.
Tento rok jsme pro Vás připravili řadu stanovišť a aktivit a Vy sami si můžete dle naší nabídky zvolit místo a čas pro svou skupinu žáků, aby se dozvěděli o jednotlivých institucích a vyzkoušeli si svoje znalosti. Vše tedy letos záleží na Vás, z 10 stanovišť si zvolte pouze ty, které Vás zaujmou, a vyberte čas, kdy budete chtít přijít. Místo a čas je potřeba zarezervovat. Věříme, že se Vám program bude líbit.

Přihlašovací formulář: https://bit.ly/3gTxVXs pro registraci účastníků.

Aktivity probíhají celé dopoledne ve stanovený čas 9:00, 9:45, 10:30, 11:15, 12:00, 12:45 a 13:30. Délka aktivity je 30 minut a maximální počet účastníků na 1 aktivitu je 30 osob. V případě, že se naplní kapacita 1 aktivity, je třeba zvolit jinou. Stanice jsou obsluhovány pracovníky spolupracujících partnerů.

10 stanovišť:

SVK PK vzdělávací centrum, Smetanovy sady 2 – Eurocentrum
„Víte, jak se hovoří v jednotlivých členských zemích Evropské unie? Poznáte evropské jazyky z textů či nahrávek? Interaktivní soutěže připravené Eurocentrem Plzeň na Evropský den jazyků Vás zasvětí do tajů lingvistiky, tak neváhejte a přijďte zábavně poznávat evropské jazyky do vzdělávacího centra SVK PK! Kromě soutěží máme nachystány také užitečné informace a tipy, jak vycestovat na programy hrazené EU (pro mládež již od 13 let) a procvičit si cizí jazyky přímo v zahraničí!

Anglická knihovna SVK PK, nám. Republiky 12 – US Point ZČU
Vydejte se s námi do USA! Letos bude cesta ve stylu amerických prezidentských voleb. Dozvíte se to nejdůležitější o kandidátech i volebním systému. Užijeme si hodně legrace a nakonec si zvolíte svého prezidenta!

Německá a Rakouská knihovna SVK PK, nám. Republiky 12 – A Basta!
Představ si hodinu němčiny bez učitelů. Dramaťák bez scénáře. A partu lidí, které baví totéž, co tebe. Že to zní dobře, ale v němčině si moc nevěříš? Co kdybychom ti řekli, že už německy umíš! Flaška, flek, regál, šňůra, pech, háro,… Přijď se podívat, zaexperimentovat si s jazykem a zažít malou ochutnávku toho, co můžeš každoročně zažít s Čojčlandskou kulturní sítí a divadelním spolkem A BASTA! z.s. Divadelní projekty čojč jsou určené pro každého od 14 let. Účastníci jsou Češi i Němci, půl napůl. Společně překonáváme hranice – geografické i mezilidské.
Těšit se můžeš i na další možnosti aktivit jako česko-rakouské projekty, divadelní kroužky a workshopy. Tak přijď dát trochu dojč!

Románská knihovna SVK PK, nám. Republiky 12 – románské jazyky
Znáte románské jazyky? Chcete se začít učit španělsky, francouzsky, italsky? Víte, jak mluvil Drákula? Určitě znáte pár frází a základních slovíček. Přijďte si vyzkoušet španělštinu, francouzštinu, italštinu, rumunštinu a katalánštinu a dozvědět se více o rozdílech a kulturních rozmanitostech Evropy.

Alliance Francaise, nám. Republiky 12 – Alliance Francaise
Kultura, geografie a gastronomie: objevujte francouzštinu a Francii díky hravým a zábavným aktivitám!

Knihovna města Plzně, Ústřední knihovna pro děti a mládež, B. Smetany 13 – Do Německa na zkušenou
Zajímá tě, jaké to je, žít v cizí zemi? Poznat nové lidi, konečně zlepšit svoje jazykové schopnosti a zažít cizí kulturu? Tak vyraž do Německa! Možností je spousta-od víkendových pobytů, přes prázdninové akce až po brigády a studium na střední nebo vysoké škole. K tomu se navíc nabízí spousta stipendií a programů, které tě při tvém výjezdu podpoří. Rádi ti je představíme a pomůžeme ti najít program vhodný přímo pro tebe. Sami jsme v Německu byli, rádi s tebou budeme sdílet naše zkušenosti, tak se stav u Do Německa na zkušenou!

Muzeum loutek, nám. Republiky 23 – čeština pro cizince UJP ZČU
Máte kamarády cizince? Víte, jaké řeší jazykové a jiné problémy? Chcete se vžít do jejich kůže? Přijďte na náš seminář a dozvíte se, jaké to je být cizincem v ČR.

Kulturka, Sedláčkova 19 – ruština UJP ZČU
Přijďte se naučit základy ruské azbuky, zahrát si jazykovou hru a naučit se číst rusky. Toto si pro Vás připravilo Ruské centrum, které je pro všechny zájemce otevřeno na Ústavu jazykové přípravy Západočeské univerzity v Plzni na Borech.

Oxford Bookshop, Dřevěná 8 – arabština
Pronikněte do tajů arabštiny. Ukážeme si, jak vypadají písmenka z arabské abecedy a řekneme si něco o arabských pozdravech. Ukážeme si, jak vypadá písmenko z pozdravu, když stojí samostatně, když je uprostřed slova a když je na konci. Také se naučíme představit v arabštině.

Radnice, Obřadní sál, nám. Republiky 1 – němčina Tandem
Metoda česko-německé jazykové animace
Jazyková animace je nekonvenční hravá metoda, která podněcuje zájem o jazyk, kulturu a lidi ze sousední země. Zábavným způsobem se snaží přiblížit základy cizího jazyka a prohloubit již získané jazykové znalosti. Usnadňuje komunikaci ve smíšených skupinách, pomáhá překonávat ostych při používání cizího jazyka a obavy z chyb a posiluje schopnost účastníků uvědomovat si nejrůznější způsoby dorozumění. Podporuje iniciativu a kreativitu účastníků, kteří jsou do jazykové animace aktivně zapojeni. Je vhodná pro začátečníky i pokročilé. Tandem Plzeň získal v roce 2008 Evropskou jazykovou cenu Label za inovaci v oblasti jazykového vzdělávání právě díky česko-německé jazykové animaci.

Místo konání viz rozpis stanoviš´t
Akce probíhá 21. 9. 2020, 9.00 – 14.00
Vstupné volný
Určené pro žáky ZŠ po registraci na: https://bit.ly/3gTxVXs