Japanolog Roman Kodet je autorem knih Příběh samurajů (za niž obdržel Cenu Miroslava Ivanova), Války samurajů, Rakousko-Uhersko a Osmanská říše před první světovou válkou a řady odborných a popularizačních studií v českých i mezinárodních časopisech.

Japonští válečníci, samurajové, vládli Zemi vycházejícího slunce po téměř tisíc let, než jako společenská třída zanikli. Přestože od této události uběhlo již téměř jeden a půl století, jsou stále významnou součástí našeho vnímání Japonska i jedním z jeho klíčových historických symbolů. V západní kultuře je často vídáme ve filmech, seriálech či literatuře, kde získali téměř legendární status. Japonsko samotné je s jejich odkazem spojeno mnohem více, než by se v dnešní moderní uspěchané společnosti mohlo zdát. Samurajové se zde objevují nejen jako kulturní ikony, ale návštěvníka Japonska doslova provázejí na každém kroku.

V japonských městech často narážíme nejen na památky spojené s japonskou vojenskou historií, jako jsou hrady a další budovy, ale i na řadu soch připomínajících klíčové osobnosti samurajských dějin či řadu pamětních míst spojených s bouřlivými dějinami země. V některých regionech zůstávají lokální samurajští hrdinové doslova legendárními postavami, jež jsou úzce spjaty s místním folklórem a historickou pamětí. Samurajská etika a morálka jsou navíc stále přítomny v celé japonské společnosti. Připravovaná přednáška vám představí, jak jsou samurajové v Japonsku vnímáni dnes a v jakých podobách se s nimi můžete setkat. Autor vás provede různými místy spojenými s minulostí samurajů a vysvětlí jejich význam pro současné Japonce.

Místo konání vzdělávací centrum, Smetanovy sady 2, 1. patro
Akce probíhá 24. 5. 2022, 17.00 – 19.00
Vstupné volné
Určené pro veřejnost