Jan Hvízdal – Běžný život na Špicberkách, příběhy z polární noci | 5. září 2024

Hvízdal-foto
Zajímalo vás někdy, jak se žije v nejsevernějším městě světa? Jan Hvízdal je tím nejpovolanějším člověkem, který vám pomůže pochopit toto divoké místo, neboť je profesionálním průvodcem na arktickém souostroví Špicberky. Dozvíte se, jak se pracuje se smečkou tažných psů v mrazivých teplotách, kolik potkal ledních medvědů a další nezapomenutelné historky.

17:00 | hudební kabinet
Rezervace od 22. 8. 19:00 na www.plzenskavstupenka.cz

Tadeáš Šíma - Kongo | 9. října 2024

Šíma-foto
Boj proti pytláctví i nádherná divoká příroda. Cestovatelská přednáška o Kongu Tadeáše Šímy představí tuto tajuplnou zemi pod rovníkem v samotném srdci Afriky z úplně nové perspektivy – ze sedla bicyklu.
Vydejte se společně s Tadeášem po stopě vzácných druhů exotických zvířat, objevte pytlácké stezky a poznejte nádhernou a stále divokou přírodu, kterou je zapotřebí chránit. Těšit se můžete na poutavé vyprávění o třech Tadeášových výpravách do Afriky na kole, ochutnávku rozmanitosti konžské kultury i návštěvu národní rezervace Tsoulou, na jejímž fungování se podílí čeští dobrovolníci.
K vašim vlastním dobrodružstvím vás mohou inspirovat Tadeášovy knihy Na kole přes Afriku a Doma na cestách, které budou na místě k dostání.

17:00 | hudební kabinet
Rezervace od 25. 9. 19:00 na www.plzenskavstupenka.cz

Pavel Svoboda – Kyrgyzstán a Tádžikistán | 5. listopadu 2024

Šíma-foto
Přednáška fotografa Pavla Svobody představí svérázné oblasti divokých velehor Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Přátelští pastevci, tradiční pohostinnost a krásné horské treky v Ťan-Šanu i Pamíru. Jurty, kumys, orientální bazary a postsovětská nostalgie. Objevte málo známé oblasti „Asijské Patagonie“, ve které se k nebi tyčí přes kilometr vysoké žulové stěny. Poznejte Fanské hory v Tádžikistánu, vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dechberoucími scenériemi. Těšit se můžete na vyprávění o cestě stopem po legendární Pamírské dálnici, Wachánským údolím i po hranicích s Afghánistánem. Nebo o treku k azurovým jezerům a přes vyprahlý Pamír až k sedmitisícovému Pik Leninovi. Cestování po Střední Asii nadchne i ty nejnáročnější dobrodruhy!

17:00 | hudební kabinet
Rezervace od 22. 10. 19:00 na www.plzenskavstupenka.cz

Procestovali jsme:

Petr Hingar – Čína, malý okruh velkou zemí | 13. června 2024


Mít k dispozici méně než měsíc na prozkoumání Číny a přesto se plně ponořit do jejího kouzla a tajemství? Ano, je to možné. Přestože se to může zdát jako takový malý úprk velkou Čínou, je pravdou, že vás ta cesta vtáhne do nekonečného příběhu, kde každá zastávka otevírá dveře do nového světa. A to včetně zastavení se u warungu na misku úžasné polévky.
Autorova cesta a fotografie vás zavedou na putování od historických pokladů Pekingu, přes majestátní sílu Čínské zdi, podél kouzelné řeky Li, skrze starobylé město Lijiang až k majestátním Žlutým horám. Navštívíme i mocný Xi’an s legendární Terakotovou armádou, až si nakonec vydechneme u Jadeitových hor, jež představují nejčistší přírodní krásu jižní Číny.

Lucie Slavíková – Autem okolo Islandu | 22. květen 2024

Island-foto
Jak procestovat Island na vlastní pěst? Spíše než křížem krážem je výstižnější kolem dokola. Okolo celého ostrova se totiž vine asfaltová silnice 1. Stačí si půjčit dodávku a vydat se za dobrodružstvím známé Ring Road. Zvládne to každý. Na cestovatele čekají dechberoucí výhledy, vodopády, divoké řeky, dlouhé pláně i vysoké hory, lávová pole porostlá mechem, nekonečně dlouhá silnice s minimálním provozem… A ovečky!

Můžete se těšit na spoustu fotek z míst jako jsou vodopády Gullfoss, Seljalandsfoss, Skógafoss a Dettifoss, vrak letadla US Navy DC-3, soutěska Fjadrárgljúfur, útes Dyrhólaey s kolonií papuchalků, Black Sand Beach, Diamond Beach, ledovcové laguny Fjallsárlón, Jökulsárlón, Svínafellsjökull a další. A na závěr jedna soptící sopka.

Jakub Greschl – Americký sen: cesta za mé vlastní hranice | 23. dubna 2024


Cestovatelské přednášky a diashow s Jakubem Greschlem jsou vždy tak trochu jiné, než bývají ty, které znáte od zkušených cestovatelů.
Jakub Greschl je handicapovaný cestovatel pocházející z Holýšova, který se narodil s dětskou mozkovou obrnou. Pár let bojoval o to, aby ho nohy vůbec unesly. Problémy, kterým musí čelit, mu ale nevzaly sílu a chuť do cestování a i přes svůj handicap již procestoval čtyři desítky zemí. Jeho přednášky jsou tedy jiné hlavně v tom, že se mimo jiné vždy nějak dotknou i specifik, která přináší cestování s handicapem, a problémů, jimž musel Jakub čelit kvůli svému handicapu při cestování do země, jíž se přednáška týká. Samozřejmě se ale hlavně můžete těšit na výpravné povídání, krásné fotografie, zážitky z cest, ale hlavně na milého vypravěče, jakým Jakub je.
Cestou za své vlastní hranice si splnil svůj americký sen. Strávil 21 dní na západním pobřeží USA, kde navštívil 7 států – Arizonu, Idaho, Kalifornii, Montanu, Nevadu, Utah, Wyoming. Navštívil 4 velká města, 7 národních parků a nespočet chráněných území. Po Americe ujel 7 750 km v minivanu a ušel i přes svůj handicap 140 km pěšky.

Lenka Hrabalová – Sýrie ožívá! | 5. března 2024


Válka v Sýrii úplně neskončila, přesto se většina země pomalu a ztěžka staví na nohy. Přednáška o životě v poválečné oblasti, o cestování mezi ruinami i o nekonečné pohostinnosti místních lidí, kteří žijí v naději i obavách z budoucnosti.

Lenka Hrabalová:
arabistka, íránistka, akademička a novinářka s nehynoucí láskou k saharské Africe, Blízkému východu a kdejaké další oblasti s prašnými cestami a neprobádanými pustinami. S oblibou cestuje stopem, spává pod hvězdami v palmových hájích a nad hrnkem čaje pozoruje hemžení v maloměstech odříznutých od civilizace. Ve volném čase relaxuje v Olomouci a potuluje se po rodné Moravě. Je autorkou knih Saharské příběhy (2020), Dějiny v troskách (2022) a Mozaikou Íránu (2023).

Milan Václavík – Vietnam a Kambodža všemi smysly | 13. února 2024


Země překrásné přírody, kulturních tradic, extrémního ekonomického růstu i komunistického režimu, který obyvatelům dýchá na záda. Ochutnáme skvosty vietnamské kuchyně, projdeme se starobylou Hanoí i moderním „Saigonem“ – městem neřesti. Odpočineme si na tropickém ostrově Phu Quoc, přespíme na lodi ve světoznámé zátoce Ha Long Bay, navštívíme fabriky na rybí omáčku a jako bonus se podíváme na skok i do Kambodže!
Kambodža, chudý a smutný bratr Vietnamu. Země, jež si nese následky řádění Rudých Khmerů dodnes. Jihovýchodní Asii navštěvuje Milan Václavík už deset let. Pracuje zde jako průvodce, věnuje se také extrémním kuchyním ve světě, a tak se podíváme i na to, co všechno vám může v Asii přistát na talíři. Dáte si panáka hadí krve, ptačí sliny nebo kachní embryo?

Milan Václavík:
profesí kuchař, srdcem cestovatel. Za posledních několik let se mu povedlo spojit práci s koníčkem a při svých cestách po světě se snaží nakouknout pod pokličku místním kuchyním. Pracuje jako průvodce v Jihovýchodní Asii a severní Africe. Pracoval také jako šéfkuchař brněnské restaurace Klub cestovatelů, která se specializuje na libanonskou kuchyni. Již několik let se věnuje propagaci entomologie, vydal kuchařku Hmyz na talíři a založil projekt Crunchy worms, který se věnuje zpracování hmyzu jako potraviny. Cestuje a ochutnává, neboť chutě a vůně jsou nejsilnější vzpomínkou.

Holky cestovatelky – Jižní Amerika | 24. ledna 2024


Karolína Kilhofová a Denisa Zmeškalová, které můžete znát z Instagramu jako holky_cestovatelky, představí svoji cestu po Jižní Americe.

Rok 2023

Jan Trávníček – Nepál (nejen) očima horolezce | 19. prosince 2023

Travnicek-foto
Vyprávění plzeňského cestovatele a jednoho z nejúspěšnějších himálajských lezců o zemi, jež se vepsala hluboko do jeho srdce. Provede vás cestami na nejvyšší vrcholy Nepálu i pestrou kulturou tohoto svébytného státu a jeho obyvatel. Zjistíte také, jak se otevírá a jak funguje Czech Pub, první česká hospoda a kulturní centrum v Nepálu.

Jiří Denk – Obeplutí Severní a Jižní Ameriky | 14. listopadu 2023


Jiří Denk obeplul se svojí lodí Altego během let 2007–2010 celý svět trasou kolem Mysu Dobré naděje a Mysu Horn. Cílem jeho plaveb se staly také Antarktida a nehostinné souostroví Jižní Georgie, v autě pak s rodinou cestoval napříč rovníkovou Afrikou. Celkem procestoval 102 zemí. Jeho životní i cestovatelské příběhy jsou konkrétními příklady síly životní vize, schopnosti překonávat překážky v pracovním i osobním životě, zdolávání krizových
situací, vytrvalosti a schopnosti se rozhodovat.

Eva Perglerová – Na vrcholu Everestu | 25. října 2023

Perglerova-foto
Sny si máme plnit. Jeden opravdu velký si splnila Eva Perglerová. Stala se třetí Češkou, která dokázala zlézt Mount Everest. Profesí zubní lékařka z Přeštic vystoupala na nejvyšší horu světa jižní cestou přes ledopád Khumbu ve středu 24. května v 10.30.

Tadeáš Šíma – Na kole a s padákem přes Střední Ameriku | 12. října 2023

Sima-foto
Z Kostariky do Mexika v sedle bicyklu vedla další z Tadeášových cest, během níž potkával zblízka zajímavé lidi, fotografoval rozmanitou přírodu a nahlížel pod pokličku tamějších pytláků přímo u silnice. S sebou si vezl tentokrát i lehký padák, na němž poletoval nad Kostarikou, Guatemalou i Mexikem. Celá expedice vygradovala zlezením nejvyšší sopky Severní Ameriky – Pico de Orizaba.
Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění o cestě po Latinské Americe. K dispozici bude rovněž Tadeášova první kniha Na kole přes Afriku.

Lenka Hrabalová – Írán mezi tradicí a modernou | 21. září 2023

Iran-foto
Íránu, kolébce civilizace, se dnes v médiích dostává prostoru kvůli protestům, demonstracím a jeho zapojení do konfliktů nejen na Blízkém východě. Jak vypadá cestování po dnešním Íránu, jaká je v zemi situace a jak se kdysi bohatá a mocná Persie dostala tam, kde dnes je, povypráví íránistka Lenka Hrabalová, která zemi navštěvuje jedenáct let a strávila v ní i výbušný podzim 2022. Lenka je autorkou cestopisů Saharské příběhy (2020) a Mozaikou Íránu i odborné knihy Dějiny v troskách (2022).

Nicolette Havlová – Poutí k branám Orientu | 1. června 2023

foto-Havlova
Více než 2 000 kilometrů v nohách a jeden splněný sen – dojít pěšky do Asie. Jednadvacetiletá Nicolette Havlová se vydala s jen šestikilogramovým zavazadlem na zádech z rodného Havířova přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko s návštěvou české komunity v Banátu, pro niž uspořádala sbírku, a pokračovala přes Srbsko, Bulharsko až do tureckého Istanbulu.
Jaké to je být osamocen v horách, potýkat se s útoky pasteveckých psů, (ne)nechat se provdat na rumunsko-srbských hranicích, dojít po svých k moři, absolvovat poslední stovky kilometrů s potulným štěnětem a zvládnout se vrátit autostopem zpět domů v rekordním čase pod 72 hodin?
To vše a mnohem více se dozvíte na přednášce popisující 104 dny dlouhé putování, kdy se člověk přiblíží divoké přírodě a najde cestu k vlastnímu srdci.

Vratislav Karas – Povídání o Mexiku | 16. května 2023

foto-Karas

Prastaré pyramidy, divoká neprostupná džungle, přetrvávající mayské tradice, průvod Pride v hlavním městě, nezapomenutelné jídlo, policejní výslech, oslavy zlaté svatby a mnoho dalšího. Všechny tyto vzpomínky si z Mexika přivezl fotograf a dokumentarista Vratislav Karas. Během roku navštívil zemi hned dvakrát, proto se můžete těšit na barvité povídání doplněné fotkami a videem.

Teru Menclová – Tour du Mont Blanc za 7 dní | 4. května 2023

foto-Menclova

Přezdívá se mu nejkrásnější trek Evropy a plným právem, protože nabízí dechberoucí scenérie od začátku až do konce. Tour du Mont Blanc je zhruba 170 km dlouhý okruh kolem nejvyšší hory Evropy, prochází třemi zeměmi a nastoupáte na něm více než 10 000 výškových metrů. Fotografka a milovnice hor Teru Menclová jej přešla za 6,5 dne a podělí se s vámi o zážitky, jež ji během putování potkaly, zkušenosti s ubytováním, plánováním trasy i balením a chybět samozřejmě nebude spousta fotek s majestátními horskými štíty.

Monika Srncová – Kanárské ostrovy | 28. března 2023

Srncova-foto

Poznejte oblíbenou dovolenkovou destinaci z pohledu domorodce. Historií, kulturou a folklorním dědictvím Kanárského souostroví vás provede hudebnice Monika Srncová, absolventka vyšší konzervatoře na Tenerife, nadšená propagátorka českého a moravského folkloru a zakladatelka projektů Šuhajky a Canarias Origin, která žije na Kanárských ostrovech již dvacet let.

Václava Podhráská – Na dovolenou za hady | 9. února 2023

Podhraska-foto

Ilustrátorka, cestovatelka, milovnice všeho živého a především plazů. Václava studovala na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, nyní pracuje v Zoo Praha a věnuje se zde vzdělávání a osvětě návštěvníků. Ve volných chvílích si ráda vyčistí hlavu u tvorby keramiky, stará se o své šupinaté mazlíčky nebo se vydává do přírody hledat hady. V rámci tohoto nevšedního koníčku vyráží na cesty nejen po Evropě, ale třeba i do Střední Ameriky.